Grawerowanie zdjęć

Zdjęcia można wygrawerować. Ale pod pewnymi warunkami, bo nie każde zdjęcie nadaje się do wygrawerowania.
  Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że grawerowanie to nie   druk, więc wymagania są inne. Zanim wyjaśnimy szczegóły, kilka   wyjaśnień, nazwijmy to teoretycznych.

Trochę teorii.

Dzięki pewnym właściwościom ludzkiego oka i   sposobu odbierania obrazów przez mózg zdjęcie wydrukowane może być   niewielkie i niezbyt wyraźne, a mimo to jest prawidłowo odbierane przez   oglądającego.
  W wypadku zdjęć grawerowanych wymagania co do jakości zdjęć są dużo   większe. Fotografii zbyt małych i niewyraźnych nie da się czytelnie   wygrawerować. Można próbować, ale efekt będzie o wiele gorszy niż na   papierowej fotografii.
  Często dostajemy zapytania o wygrawerowanie zdjęć które ktoś ogląda   jedynie na ekranie komputera i wydaje mu się że są bardzo dobre.   Niestety takie zdjęcia wyglądają dobrze tylko na ekranie. Już przy   próbie wydrukowania okazałoby się że nie wyglądają najlepiej, a przy   grawerowaniu wyszłyby fatalnie.
  Z czego to wynika? Każde zdjęcie składa się z pojedynczych punktów. Na   ekranie takie punkty nazywamy pikselami, na wydruku - kropkami ( z   angielskiego: dots)  Na jeden cal (czyli ok.2,5cm) ekranu takich punktów   wypada 72, na jeden cal wydruku 250 do 300, a na jeden cal graweru 500.   Nazywamy to rozdzielczością i podajemy w jednostce oznaczanej "dpi"   (dots per inch - kropki na cal). Im więcej punktów tworzących zdjęcie,   tym lepsza jakość zdjęcia bo zawiera więcej informacji (odcieni,   szczegółów). A więc im większa rozdzielczość tym lepsza jakość zdjęcia.
  Jak widać do tego aby zdjęcie dobrze wyglądało na ekranie wystarczy   zaledwie rozdzielczość 72 punkty na cal. Ale te same 72 punkty to tylko   14% z 500 potrzebnych do grawerowania. Więc to samo zdjęcie aby dobrze   się wygrawerowało mogłoby mieć wielkość 3,6mm - tylko co można zobaczyć   na trzymilimetrowym obrazku ?
  Praktyczny wniosek jest taki, że zdjęcie do grawerowania powinno być   conajmniej 6x większe od tego które dobrze wygląda na ekranie.
  We wszystkich programach graficznych można sprawdzic jaki jest rozmiar   zdjęcia podany w pikselach i jaka jest rozdzielczość. Można też zmienić   wielkość i rozdzielczość. Takich programów jest wiele, również   bezpłatnych.

Jaka powinna być wielkość zdjęcia przesłanego do grawerowania ?

Aby wygrawerowane zdjęcie było wyraźne, pełne szczegółów i odcieni powinno mieć wielkość minimum 8-10 cm.   Może być więcej, jeżeli tylko dostępne miejsce na to pozwala. W bardzo   szczególnych wypadkach  i tylko na twardych gatunkach nielakierowanego   drewna można wygrawerować mniejsze zdjęcia. Ale to naprawdę szczególne   przypadki. W typowych zamówieniach na lakierowanych skrzynkach czy na   sklejce lepiej nie robić zdjęć mniejszcych niż 8-10 cm .
  Jeżeli zdjęcia ma mieć rozdzielczość 500 dpi i wielkość 10cm (czyli 4   cale) to zdjęcie powinno mieć wielkość 2000 pikseli (szerokości lub   wysokości).
  Może mieć nieco mniej, lecz dla otrzymania dobrych rezultatów nie może być to mniej niż 1500 pikseli. Należy zaznaczyć, że chodzi tu tylko o rozmiar fragmentu który będzie   wygrawerowany, a nie o rozmiar całego zdjęcia. Nawet jeżeli całe zdjęcie   jest duże, ale postacie są małe, to trzeba brać pod uwagę tylko rozmiar   postaci. Przykładowo jeżeli mamy zdjęcie pary na plaży a większą część   zdjęcia zajmują piasek i morze, to musimy uwzględnić tylko ten mały   kawałek gdzie widać ludzi. I tylko ten kawałek musi być wyraźny i duży i   mieć conajmniej 1500 pikseli.

Jak można sprawdzić jaką wielkość ma zdjęcie ?   Ponieważ większość zdjęć przesyłanych do wygrawerowania pochodzi z   aparatów cyfrowych i jest zapisana w formacie jpg (co można poznać po   ostatnich literach nazwy pliku np. DSC000111.jpg) można podejrzeć je w   przeglądarce internetowej np. InternetExpolorer lub Firefox. Po prostu   klikać plik / otwórz plik / ... Jeżeli zdjęcie jest już widoczne,   klikamy na nim prawym klawiszem, wybieramy "właściwości" i zaleznie od   przeglądarki widać podobną informację o zdjęciu jak pokazano poniżej. Z   tej informacji można odczytać rozmiar zdjęcia w pikselach (px).
 

 
 

A co zrobić jeżeli nie mamy takiego dużego zdjęcia ?

W programach graficznych można zdjęcie   powiększyć. Ale należy pamiętać że od powiększania nie przybywa   informacji zawartych w zdjęciu. Jeżeli powiekszymy zdjęcie dwukrotnie,   to każdy piksel powiększy się dwukrotnie. Będzie więc większy i bardziej   widoczny. To często objawia się widocznymi na zdjęciach schodkami,   rozmyciem obrazu i utratą szczegółów.

Porównajmy to samo zdjęcie. Po lewej dostarczone   od razu jako duże, po prawej dostarczone jako małe i powiększone w   programie graficznym.

                                               


       
    Zdjęcie wyjściowe ma rozmiar 1043 x 1742 piksele

   
     
      Zdjęcie wyjściowe jest 3x mniejsze, ma 347 x 580 pikseli
   

      jeżeli dokładniej się przyjrzymy to zobaczymy wiele szczegółów, można   nawet zobaczyć prązki na marynarce i bąbelki szampana w kieliszku.

      Bliższe oględziny mniejszego zdjęcia pokazują że detale są praktycznie niewidoczne, a obraz mało wyraźny.

      nawet zbliżenie paznokcia jest w miarę czytelne,
    choć to drobny szczegół całości

      na zbliżeniu widać, że uzyskanie
    jakichkolwiek szczegółów jest niemożliwe.
To zdjęcie mogłoby iść od razu do grawerowania, zawiera tyle szczegółów i   jest na tyle duże, że nie byłoby problemu z uzyskaniem dobrej jakości. To zdjęcie jest zbyt małe aby trafić do grawerowania. Trzeba by je   powiększyć. Ale wskutek powiększenia nie uzyskamy lepszej jakości. Jak   widać z powyższej ilustracji powiększymy po prostu niewyraźne plamy.   Plamy nadal będą plamami, tylko że większymi. Z tego powodu powiększanie   w programie nic nie daje. Zdjęcie jest większe- ale bardzo słabej   jakości.

Jeżeli powiększymy zdjęcie o 30%, to utrata jakości będzie prawie   niezauważalna. Można ryzykować z powiększeniem o 50% - w niektórych   wypadkach nie będzie widać za bardzo że zdjęcie było powiększone. Ale   większe powiększenia z pewnością będą wyraźnie widoczne na   wygrawerowanym zdjęciu.
 

Jak przygotować zdjęcie do grawerowania ?

Jeżeli już mamy zdjęcie o odpowiedniej wielkości   (czyli minimum 1700-2000 pikseli szerokości), to można je przygotować   tak aby końcowy efekt był jak najlepszy.
  Pokażemy to na przykładzie:
 

                                               

Bierzemy kolorowe zdjęcie, jakie każdy może chcieć wygrawerować. Zdjęcie   ma odpowiednią wielkość, wyraźne szczegóły, wyraźnie zarysowane   kształty twarzy, włosy z wyraźnymi pasemkami. Tło jest spokojne i nie   przeszkadza, ale w typowych zdjęciach tło bardzo często zlewa się z   głównym tematem zdjęcia i wymaga usunięcia.
W programie graficznym do obróbki zdjęć obrysowujemy ścieżką to co   chcemy zaznaczyć. Rysowanie ścieżki i tworzenie z niej maski to   najlepsza metoda zaznaczania, ale można to zrobić również innymi   sposobami. W każdym programie wygląda to inaczej więc nie miejsce tutaj   na szczegółowe objaśnianie. Ważne, aby zaznaczyć to co chcemy mieć   wygrawerowane.
Po dokonaniu zaznaczenia wybieramy dopełnienie maski (w niektórych   programach- dopełnienie zaznaczenia) w ten sposób mamy zaznaczone tło.   Możemy je skasować albo wyciąć. Zanim to zrobimy, poszukajmy funkcji   pozwalającej na "wtapianie". Dzięki temu uzyskamy łagodne przejście od   bieli do postaci. Ma to szczególne znaczenie przy zaznaczaniu włosów.   Wyglądają bardziej naturalnie.
Poniżej widać porównanie: z lewej tło usunięte z wtapianiem, z prawej   bez wtapiania. Proszę porównać granicę twarzy i białego koloru tła.

Po usunięciu tła  pozbawiamy zdjęcie kolorów -   zmieniamy na zdjęcie w odcieniach szarości (grayscale). Możemy   delikatnie poprawić kontrast i odcienie tak aby nie było wypalonych do   białości plam, ani dużych plam całkowicie zaczernionych.

   

I tak przygotowane zdjęcie nadaje się do wygrawerowania.

Do takiego stanu każdy może samodzielnie   doprowadzić swoje zdjęcie. Nie ma z tym większego problemu, wystarczają   bezpłatne programy do obróbki grafiki które można znaleźć choćby na   portalu www.dobreprogramy.pl Trzeba tylko wykonać trochę pracy. No ale   nie ma nic za darmo.

Taką obróbkę możemy wykonać w naszej firmie.   Jest to dodatkowo płatna usługa. Warunkiem przyjęcia zamówienia jest   dostarczenie zdjęcia o wielkości minimum 1700 pikseli (szerokość lub   wysokość)

Co dalej dzieje się z takim zdjęciem ?

Zanim zdjęcie trafi na laser grawerujący, musi   być jeszcze nieco obrobione. Większość laserów umożliwia bezpośrednie   grawerowanie fotografii, ale rezultaty nie są najlepsze. Dlatego został   napisany specjalny program (PhotoGrav) polepszający jakość grawerowanych   zdjęć. Za pomocą tego programu przygotowujemy zdjęcia do grawerowania.
  Program wczytuje zdjęcie, wybiera się parametry lasera na którym będzie   wykonana praca, wybiera się materiał i czeka ne efekty. Po chwili   zdjęcie jest przygotowane. Można zobaczyć symulację graweru i   ewentualnie nieco poprawić zdjęcie.

Na pierwszy rzut oka efekt pracy PhotoGrav'a nie wygląda ciekawie, co widać poniżej

 

Ale to tylko pozory. Zdjęcie należy   "wmontować" w projekt wykonany w Corelu, i wysłać na laser. Nie wolno   zmieniać rozmiarów zdjęcia, obracać, odbijać. Wszystko musi być wykonane   zanim PhotoGrav zajmie się obrazkiem.

 

 

 

Projekt

 

Na podstawie informacji od zamawiającego, o wybranej grafice, czcionkach i tekście wykonujemy projekt,   wstawiamy zdjęcie i mamy efekt jak widać na ilustracji poniżej. W   takiej formie wysyłamy do klienta. (tutaj jest tylko pomniejszona kopia   projektu, autentyczny można zobaczyć klikając w zdjęcie)
   
   
   
  eżeli projekt zostaje zatwierdzony przez klienta, to trafia do grawerowania, a ostateczny efekt widać poniżej:
 


 
 
  Na koniec porównajmy jeszcze raz to od czego zaczynaliśmy i na czym skończyliśmy.
 


 

Widać że nie jest to odwzorowanie tak dokładne jak w druku, ale efekt moze być całkiem zadowalający i na pewno oryginalny.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. A co by było gdyby drewno nie było lakierowane ? gdyby było to zwykłe drewno albo sklejka ?

Oto rezultat, to samo zdjęcie tylko wygrawerowane na najzwyklejszej sklejce brzozowej:
 
 

Znajdź nas na